Blog Stanisława Janiaka - radnego Rady Miejskiej w Niemodlinie

Wpisy z tagiem: Partnerstwo Borów Niemodlińskich

wtorek, 26 kwietnia 2016

Przedstawiam treść następującego zaproszenia:

"Szanowni Państwo

Otrzymaliśmy zaproszenie o treści jak niżej:

Partnerstwo Borów Niemodlińskich

zaprasza na promocję nowej książki

"Kalendarz Borów Niemodlińskich. 2016."

autorem którego jest Mariusz Woźniak

29 kwietnia 2016 roku (piątek), godz. 17.00.

Spotkanie promocyjne odbędzie się w Domu Kultury w Niemodlinie.

Publikacja nawiązuje do przedwojennych Kalendarzy regionalnych i opisuje historie, legendy, ciekawych ludzi, przyrodę i życie codzienne wokół Borów Niemodlińskich (z Gmin: Biała, Dąbrowa, Komprachcice, Łambinowice, Niemodlin, Proszków, Strzeleczki, Tułowice ).

Z przychodu uzyskanego ze sprzedaży tego rocznika planujemy już przygotowanie "Kalendarza" na rok 2017. W założeniach będzie to wydawnictwo cykliczne, do współtworzenia którego chcemy zaprosić samych mieszkańców Borów Niemodlińskich. Książkę będzie można nabyć również w naszym internetowym sklepiku oraz bezpośrednio w biurze. Cena: 35,00 zł. Istnieje także możliwość wysyłki pocztowej.

Drugie spotkanie promocyjne odbędzie się w łambinowickim muzeum 4 maja o godzinie 17.00 w ramach Łambinowickich Spotkań Muzealnych.

Zaproszenie nadesłała Jadwiga Wójciak

Prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich


Z poważaniem i z pozdrowieniami

Tułowickie Towarzystwo Historyczne

Henryk Gałkowski

Przewodniczący TTH"


środa, 10 grudnia 2014

12 grudnia o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Niemodlinie odbędzie się spotkanie podsumowujące „Program ochrony wilgotnych łąk Borów Niemodlińskich - Derkacz”. Gośćmi spotkania będą przyrodnicy Dolnośląskiego Ruchu Ochrony Przyrody z Wrocławia. Na spotkaniu odbędzie się również premiera filmu o Borach Niemodlińskich pt. „Bory Niemodlińskie. Ludzie i las”.

Zaprasza Partnerstwo Borów Niemodlińskich.

Więcej informacji na stronie internetowej Ośrodka Kultury w Niemodlinie oraz w siedzibie Partnerstwa Borów Niemodlińskich, ul. Bohaterów Powstań Śląskich 34 (Niemodlin), tel. 77 4 606 351 (również w sprawie potwierdzenia obecności).

Plakat - źródło: Ośrodek Kultury w Niemodlinie

poniedziałek, 08 lipca 2013

Stałem się dzisiaj posiadaczem książki "28' Historia Borów Niemodlińskich", kolejnej publikacji dotyczącej szeroko pojmowanej tematyki Ziemi Niemodlińskiej.

Wydawcą tej wartościowej pozycji (bezpłatnej) jest Partnerstwo Borów Niemodlińskich z siedzibą w Niemodlinie. Redaktorem naczelnym i technicznym wydawnictwa jest Pan Daniel Podobiński.

Praca dziewięciu autorów tekstów: Aleksandry Paszkowskiej, Krzysztofa Badora, Roberta Hellfeiera, Mirosława Leśniewskiego, Eryka Murlowskiego, Ireneusza Racławickiego, Marka Zgody, Bartłomieja Kostrzewy i Macieja Nowaka, zaopatrzonych w piękną grafikę i  plany (Daniel Podobiński i Krzysztof Rembelski), zdjęcia sprzed wielu lat i fotografie - współczesne złożyły się na tę publikację.

W krótkim wstępie czytamy m.in.: "28'. Geograficzna długość, na której rozpięte są granice Borów Niemodlińskich.... 28 minut odmierzonych przez przyrodę, miejsca i historię ludzi lasu, których zapis stanowi niniejsza książka."

Czytam od godziny - gorąco polecam.

Historia Borów Niemodlińskich

Twarda oprawa, 216 stron.

niedziela, 12 maja 2013

Rada Decyzyjna Partnerstwa Borów Niemodlińskich w dniu 15 kwietnia 2013 roku zaopiniowała pozytywnie wnioski Gminy Niemodlin o dofinansowanie, złożone w ramach Małych Projektów, a finansowanych z Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

Do finansowania zakwalifikowano trzy projekty złożone przez Gminę Niemodlin:

1. „Zagospodarowanie Placu Obrońców Przebraża w Niemodlinie” - w ramach projektu przewiduje się dokończenie zagospodarowania Placu Przebraża w Niemodlinie, poprzez wykonanie chodników i ścieżek oraz wprowadzenie nasadzeń krzewów ozdobnych. Projekt realizowany będzie w II kwartale 2013 roku.

2. „Rewitalizacja zieleni w parku miejskim w Niemodlinie” - o tym projekcie  - w następnym wpisie.

3. „Opracowanie i wydanie przewodnika turystycznego po Gminie Niemodlin”. Projekt polega na opracowaniu i wydaniu 5000 egzemplarzy przewodnika turystycznego o Gminie Niemodlin. Wydawnictwo zaprezentuje scenariusze wycieczek po ww. obszarze. Przewodnik skierowany będzie głównie do mieszkańców województwa opolskiego, ale również województw sąsiednich. Łączna kwota dofinansowania na ww. projekty wyniosła 88.481,00 zł.

czwartek, 20 września 2012

Wpisem tym, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na bardzo istotną sprawę - mianowicie na konieczność wspomożenia finansowego remontu kościółka w Szydłowcu Śląskim.

Świątynia ta jest jednym z najcenniejszych obiektów sakralnych pod względem wartości architektonicznej i historycznej w naszym województwie.

Parafia w Niemodlinie pozyskała, jak wiemy, środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - działanie "Odnowa Wsi" na zadanie "Remont zabytkowego kościoła p.w. Imienia Maryi w Szydłowcu Śląskim".

W ramach inwestycji przewidziana jest m.in. przebudowa wieży, wymiana więźby dachowej, wymiana pokrycia dachowego, wykonanie instalacji odgromowej, naprawa murów, remont elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej.

Łączny koszt prac wynosi 358 000,00 zł, dofinansowanie stanowi 80% wartości inwestycji tj. 286 488,00 zł. Natomiast wkład własny w wysokości 20% (ok. 70 000 zł) zbierany jest przez Parafię Rzymsko-Katolicką w Niemodlinie. Niektóre prace remontowe zostały wycofane z projektu, stąd obniżenie kwoty ogólnej - czytaj: Kościół w Szydłowcu Śląskim.

Rachunek bieżący pomocniczy z przeznaczeniem na remont kościoła:

                                           Nr: 25 8890 0001 0612 4605 2006 0005

Jeżeli nie uda się zebrać wspomnianej kwoty - Parafia będzie zmuszona zrezygnować z realizacji zadania, a otrzymane środki unijne nie zostaną wykorzystane.

Myślę, że radni Rady Miejskiej, władze Gminy Niemodlin i pracownicy Urzędu Miejskiego takiej ofiary także udzielą. 

Pomóżmy uratować kościół w Szydłowcu Śląskim!

sobota, 16 lipca 2011

W ramach Programu Odnowy i Rozwoju Wsi zabytkowy kościół filialny pw. Imienia Maryi w Szydłowcu Śląskim otrzymał dotację na remont w wysokości 414 653,00 zł (całość inwestycji to koszt 567 852,83 zł). Dotację przyznał Urząd Marszałkowski w Opolu na podstawie opinii projektu wystawionej przez Partnerstwo Borów Niemodlińskich. Kościół wymaga m.in. wymiany dachu, osuszenia, remontu elewacji i podwyższenia wieży.

Zarys historii kościoła

Kościół w Szydłowcu Śląskim należy do najważniejszych zabytków Ziemi Niemodlińskiej. Po raz pierwszy był wzmiankowany w roku 1335, zaś wzniesiony został zapewne w XIII wieku.

W roku 1616 prawnuk Mikołaja II (który nabył dobra szydłowieckie w roku 1533 ) - Hans II Pückler rozpoczął budowę nowej, protestanckiej świątyni, którą ukończono rok później. Mistrz budowlany Antonio Rusco nadał kościołowi kształt późnogotycki z zewnątrz, zaś wnętrze otrzymało bogate wyposażenie manierystyczne. Wśród artystów zdobiących wnętrze byli: Hermann Fischer (rzeźbiarz) i Caspar Winkler (malarz).

W roku 1629, w czasie wojny trzydziestoletniej, świątynię przejęli katolicy. Wtedy też ustanowiono w Szydłowcu filię parafii w Niemodlinie.

W XIX i początku XX wieku Erdmann III Pückler i jego następcy dokonali renowacji elementów wystroju kościoła.

W trakcie ofensywy Armii Czerwonej w roku 1945 nastąpiło uszkodzenie kościoła i wieży. Po ustanowieniu polskiej administracji na tym terenie w świątyni utworzono kuźnię i warsztat mechaniczny. W tym okresie uległa uszkodzeniu część wyposażenia świątyni.

Lata 1960-1970 - przejęcie kościoła przez parafię w Niemodlinie, naprawiono wtedy wieżę i zainstalowano na niej nowy hełm.

W latach 1983-1986 dokonano renowacji chrzcielnicy i epitafiów Pücklerów, wzbogacono wystrój kościoła o nowe ławki, żyrandole i tabernakulum.

Ostatnie prace w świątyni to renowacja ambony w latach 2009-2010.

Oprac. na podstawie "Kalendarza regionalnego 2011", Niemodlińskiego Towarzystwa Regionalnego.

    

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

    

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

     Kościół w Szydłowcu Śląskim

poniedziałek, 11 lipca 2011

Dzisiaj - przed obchodami 68 rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu - odbyła się XII nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej.

Zgromadzeni radni przyjęli następujące uchwały:

- uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej,

- uchwałę w sprawie zmian budżetu Gminy Niemodlin na rok 2011,

- uchwałę w sprawie zasięgnięcia od Komendanta Wojewódzkiego Policji informacji o kandydatach na ławników do Sądu Okręgowego w Opolu.

Rada Miejska zaopiniowała również pozytywnie przystąpienie Gminy Niemodlin (jeszcze w tym roku) do renowacji zabytkowej lampy gazowej w Niemodlinie.

Złożony przez Gminę Niemodlin wniosek dotyczący renowacji zabytku, otrzymał dofinansowanie w maksymalnej wysokości (25 000 zł) z Lokalnej Grupy Działania "Partnerstwo Borów Niemodlińskich". Całkowity koszt renowacji wyniesie około 80 000-90 000 zł.

Dodam, że w czasie naszej dyskusji na ten temat, byłem zdecydowanym zwolennikiem renowacji wspomnianej lampy na niemodlińskim Rynku.

| < Maj 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
O autorze
Tagi

JESTEŚ
monitoring pozycji
Gościem od 11 marca 2011 roku