Blog Stanisława Janiaka - radnego Rady Miejskiej w Niemodlinie
Blog > Komentarze do wpisu

Dni otwarte na Zamku w Niemodlinie

W dniach 13 -14 czerwca 2015 roku nowy właściciel niemodlińskiego zamku - Spółka Centrum z Łodzi - otworzył podwoje naszego najważniejszego zabytku miejskiego dla zwiedzających. Dni otwarte na Zamku w Niemodlinie były imprezą towarzyszącą Dniom Niemodlina. W ciągu dwóch dni zamek odwiedziło kilkaset osób (z Niemodlina i terenu naszej gminy oraz z Opolszczyzny, przybyli także turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kanady).

W programie  zwiedzania (który z wielką przyjemnością osobiście realizowałem z grupami, jako przewodnik i właściciel Biura Podróży ARKADIA - www.bparkadia.pl - oferta również na Facebooku), znalazły się m.in. (dla przypomnienia):

- Dziedziniec I (gospodarczy) z budynkiem bramnym (XVI/XVII w., ostatnia przebudowa 1924), dawnymi stajniami, wozownią i oficyną mieszkalną (XVII - XVIII w.),

- Most nad dawną fosą z 1747 roku z zespołem rzeźb: św. Floriana, św. Wendelina, św. Antoniego i św. Nepomucena. Figury pochodzą z I połowy XVIII wieku z wyjątkiem św. Nepomucena, ta rzeźba jest młodsza - z połowy XIX w.,

- Park zamkowy  (pozostałości założenia angielskiego),

- Zamek - cztery skrzydła zostały ukształtowane architektonicznie na początku XVII wieku (późny renesans) ze zmianami w XVIII i XIX wieku. Zamek zamieszkiwały w tym czasie następujące rody: Pücklerowie, Promnitzowie, Zierotinowie i Praschmowie,

- Wieża bramna (skrzydło zachodnie),

- Przyziemie (parter) skrzydła zachodniego z najlepiej zachowanymi salami,

- Kaplica zamkowa (neogotycka przebudowa 1873, skrzydło północne),

- I piętro skrzydła zachodniego i południowego z salonami: marmurowym, białym i gotyckim (wygląd komnat nadany przez Fryderyka II Praschmę).

Zwiedzaniu zamku towarzyszyła wystawa plenerowa fotografii przyrodniczych wielkiego znawcy Borów Niemodlińskich - Pana Kazimierza Kiejzy, wystawa rękodzieła artystycznego Bractwa Rycerskiego (w sobotę) oraz punkt gastronomiczny Restauracji Na wyspie.

Niestety, wśród zwiedzających nie pojawił się nikt z władz Niemodlina...

Serdecznie dziękuję wszystkim Uczestnikom za olbrzymie zainteresowanie naszym zamkiem, przejawiającym się w wielkiej frekwencji, jak i w pytaniach oraz przekazywanych przez Państwa w trakcie zwiedzania licznych ciekawostek, które wzbogaciły nie tylko moją wiedzę. Dziękuję również pracownikom firmy ochraniającej zamek, którzy bardzo pomagali mi w sprawnym oprowadzaniu grup po terenie zamkowym, a szczególne podziękowania kieruję do Pana Dariusza Demkowa za całokształt przygotowania Dni otwartych na Zamku w Niemodlinie.

Zamek w Niemodlinie

Sień Wieży bramnej

Zamek w Niemodlinie

Kaplica zamkowa

Zamek w Niemodlinie

Krużganek dziedzińca zamkowego

Zamek w Niemodlinie

Kaplica zamkowa

Zamek w Niemodlinie

Kaplica zamkowa

Chrystus w Majestacie, ocalały fragment malowidła ściennego Heinricha Commansa

Zamek w Niemodlinie

Fragment dekoracji Białego Salonu

Zamek w Niemodlinie

Herb Praschmów w Salonie Neogotyckim

Zamek w Niemodlinie

Herb i dewiza Praschmów w Salonie Neogotyckim

Zamek w Niemodlinie

Jedna z dekoracji do filmu "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego (2005)

I piętro skrzydła zachodniego

Zamek w Niemodlinie

Dziedziniec wewnętrzny - widok na skrzydło południowe

Czytaj moje wpisy o Zamku w Niemodlinie

czwartek, 18 czerwca 2015, staszekj64

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

JESTEŚ
monitoring pozycji
Gościem od 11 marca 2011 roku