Blog Stanisława Janiaka - radnego Rady Miejskiej w Niemodlinie
Blog > Komentarze do wpisu

68 rocznica godziny "W"

Jutro minie kolejna, 68 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. I jak co roku zadaję sobie pytanie o jego sens. Poniżej przytaczam treść kilku cytatów odnoszących się do Powstania Warszawskiego.

"Naród naprawdę męski nie walczy nigdy do ostatniej kropli krwi. Na tym polega prawdziwy patriotyzm, patriotyzm obdarzony instynktem życia, nakazującym cierpliwość, ostrożność, powściągliwość, subtelność taktyczną w dążeniu do celu zasadniczego. My natomiast tak bardzo tęsknimy do wielkości, do walki…".

Stefan Kisielewski o Powstaniu Warszawskim w "Tygodniku Powszechnym" z dnia 24 września 1945 roku.

"Musimy się zdobyć na czyn, który wstrząśnie sumieniem świata. W Warszawie mury się będą walić i krew poleje się strumieniami, aż opinia światowa zmusi rządy 3 mocarstw do zmiany decyzji z Teheranu".

Gen. Leopold Okulicki – wypowiedź na naradzie Komendy Głównej AK w lipcu 1944 roku.

"Wszyscy, którzy rozpoczęli walkę wiedzieli, że idą na pewną śmierć, pozostali zazdrościli poległym. Nadziemska siła rozpromieniała serca." 

Antoni Chruściel "Monter" Polska Walcząca, Londyn, dnia 20 sierpnia 1945 roku.

"Jestem na kolanach przed walczącą Warszawą, ale sam fakt powstania w Warszawie uważam za zbrodnię. Dziś oczywiście nie jest jeszcze czas na wyjaśnienie tej sprawy, ale generał Komorowski i szereg innych osób stanie na pewno przed sądem za tak straszliwe, lekkomyślne i niepotrzebne ofiary. Kilkaset tysięcy zabitych, doszczętnie zniszczona Warszawa, straszliwe cierpienia całej ludności, zniszczony dorobek kultury kilku wieków i wreszcie całkowite zniszczenia ośrodku oporu narodowego, co dziś szalenie ułatwia zadanie sowietyzacji Polaków".

Gen. Władysław Anders, wypowiedź z listopada 1944 roku.

Powinniśmy jutro zapalić znicze na grobach powstańczych, pamiętając i mając pełną wiedzę o ich heroicznej, niewyobrażalnej walce. Niestety, bohaterskiej walce, lecz  bez żadnego wsparcia w ówczesnych polskich przywódcach.

      Warszawa po Powstaniu Warszawskim

A co Ty o tym sądzisz?

Jutro - 1 sierpnia o godzinie 17.00 na jedną minutę zostaną włączone na terenie Gminy Niemodlin syreny alarmowe dla uczczenia godziny ”W” – rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Zatrzymajmy się, proszę, w naszym codziennym biegu, by uczcić Powstańców przez tę symboliczną minutę.

wtorek, 31 lipca 2012, staszekj64

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: jedrzej bukowski, *.fbx.proxad.net
2012/09/25 16:15:53
Moj ukochany wuj, Jan Gieorgica, ps. Grzegorzewicz, byl jednym z tworcow stacji powstanczej Blyskawica. Zmarl w roku 1981. Bliski mi profesor UW Jerzy Pelc byl uczestnikiem Powstania. Nie slyszalem od nich nigdy zlych ocen przywodcow. Mam 77 lat. Bylem w Warszawie przed i po Powstaniu. Tragedia Stolicy i Polski to sprawa wielkiej polityki i innych interesow. To bardzo dobrze, ze pamietacie o niej w Waszym Miescie.

Szkoda, ze zajmuje tak malo miejsca w polskiej prasie!

Jedrzej Bukowski
byly konsul generalny RP w Lille

JESTEŚ
monitoring pozycji
Gościem od 11 marca 2011 roku